February 1, 2023

Magda Linette produžila je svoj najbolji rezultat u karijeri Grand Slam turnirom na Australian Openu u srijedu, pobijedivši bivšu prvu tenisačicu svijeta Karolinu Pliškovu sa 6-3, 7-5 i stigla do prvog polufinala u karijeri.

Na sunčanoj Rod Laver Areni, 45. igraču svijeta Linnettu trebalo je 87 minuta da iznenadi 30. nositeljicu Pliškovu i nastavi predstavljati poljsku publiku u ždrijebu nakon poraza u osmini finala od prve tenisačice svijeta Ige Swiatek.

Vrhunska izvedba: Prije ovog događaja, 30-godišnja Lynette nikada nije napredovala dalje od trećeg kola velikog turnira i izgubila je u tom kolu šest puta. Ali u glavnom ždrijebu 30. Grand Slama u svojoj karijeri, Lynette sastavlja najbolju Grand Slam seriju u svom životu.

Pliškova je u posljednja dva tjedna postala žrtva Linette, četvrte nositeljice zaredom. Lynette je već pobijedila tri prve 20 nositeljice zaredom (br. 16 Anett Kontaveit, br. 19 Ekaterina Alexandrova i br. 4 Caroline Garcia) i postala deveta najstarija žena u Open eri koja je stigla do četvrtfinala Grand Slama.

Lynette, za koju se očekuje da će nakon ovog događaja debitirati među Top 30, treća je Poljakinja u Open eri koja je stigla do polufinala Australian Opena. Njoj se na tom popisu pridružila ne samo prva tenisačica svijeta Swiatek, već i bivša druga tenisačica svijeta Agnieszka Radwanska, koja je u srijedu bila prisutna gledajući Linetteinu tužnu pobjedu.

na ljuljački: Pliškova je u četvrtfinalnu utakmicu ušla s prednošću od 7-2 nad Linette, ali su Poljakinje uzdrmale Pliškovu u zadnja dva meča. Pliškovoj je trebao tiebreak u trećem setu da ostvari pobjedu u prvom kolu prošlogodišnjeg US Opena, au njihovom posljednjem susretu, Linette je pobijedila Čehinju 6-4, 6-1 u Billie Jean King Cupu koji završava sezonu. 2022.

Linette je ostvarila dvije uzastopne pobjede izjednačivši se s Pliškovom u pobjednicama – po 18 svaka – dok je zadržala svoj broj neprisiljenih pogrešaka na 16. Pliškova je, s druge strane, povukla 36 neprisiljenih pogrešaka u susretu.

Ključni trenuci: Linette je bila slomljena u prvom gemu meča, ali to je bio njen jedini gubitak servisa u danu i odmah se vratila na 1-1. Linette je otvorila meč s 3-2 prateći bekhend pobjedu, a Pliškova je odatle počela igrati.

Servirajući set pri rezultatu 5-3, Linette je morala gledati u break loptu nakon divljačkog forhenda Pliškove, ali se Poljakinja izvukla iz problema i pomaknula set iz svog prvog polufinala.

U drugom setu, Pliškova je osvojila tri break lopte u svakom svom servis meču pri rezultatima 2-2 i 3-3, ali je posustala pri rezultatu 5-5 s dvije uzastopne dvostruke pogreške i naknadnom pogreškom forhenda. Iskoristivši svoju priliku, Lynette je pretvorila svoju prvu meč loptu pri rezultatu 6-5 i napravila još jedno veliko iznenađenje.