May 31, 2023

Brazil je doživio srceparajući ispad sa Svjetskog prvenstva nevjerojatnim porazom od Hrvatske u završnici jedanaesteraca u petak.

Neymar je zabio svoj 77. međunarodni gol u produžecima – čime se izjednačio s legendom Peleom na rekordu strijelaca u zemlji svih vremena – ali pokazalo se da to nije dovoljno jer je Brazil drugi put uzastopno ispao u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva.

– Stream na ESPN+: LaLiga, Bundesliga, više (SAD)

Titeova momčad bila je frustrirana tijekom većeg dijela utakmice dominantnim nastupima hrvatskog trija u sredini terena – Marcela Brozovića, Matea Kovačića i Luke Modrića – i malo inspiracije od vratara Dominica Levakovića tijekom ključne utakmice koja je poslana u produžetke kada je došlo do pat pozicije. Ne može se slomiti u vrijeme regulacije.

Neymar, koji je do tada bio šutljiv, mislio je da je zabio pobjednički pogodak u produžetku kada je prošao pored Levakovića i snažno opalio u krov mreže, ali viceprvak Hrvatska iz 2018. odgovorio je sa samo četiri minute da igra kao Bruno Petković . Izjednačio je na 1-1 udarcem odbijenim udarcem s ruba šesnaesterca.

Brazil je ispao na jedanaesterce, Rodrygo je promašio početni penal, a Marquinhos četvrti, dok je Hrvatska pretvorila sve svoje jedanaesterce za nezaboravnu pobjedu.

Hrvatska, koja je sada dobila dvije uzastopne utakmice nokautom na jedanaesterce, suočit će se u polufinalu u utorak protiv Argentine ili Nizozemske, koje igraju kasnije u petak.

Hrvatska se u početku nije dala uplašiti sjajnog suparnika iu prvom poluvremenu ugušila većinu kretanja Brazila. Osim slabog udarca Viniciusa Jr.-a, Brazil je imao malo toga za ponuditi u napadu s Neymarom koji nije bio u ritmu i približavao se kroz vrijednu zadnju liniju.

Čini se da je Hrvatska bila preciznija i vještija u igri dodavanja, te je do kraja prvog poluvremena imala prednost u posjedu.

Levaković nije smetao Neymarovom slobodnom udarcu prije odmora dok je Brazil, čija je posljednja pobjeda protiv europskog protivnika došla u nokaut fazi Svjetskog prvenstva u njihovoj finalnoj pobjedi nad Njemačkom 2002., teško pronašao prostor.

Ipak, umalo su došli do vodstva tri minute u drugom poluvremenu kada je hrvatski veznjak Jusko Gvardiol pokušao izbiti loptu, ali ju je umalo pospremio u vlastitu mrežu.

Nekoliko sekundi kasnije, tvrdnje hrvatskog braniča Josipa Juranovića za igranje rukom odbačene su nakon pregleda VAR-a prije nego što je Richarlison poslao Neymara preko gola u 55. minuti samo da bi ga Levaković blokirao iz blizine.

Brazil je puno bolje ušao u drugo poluvrijeme i ponovno se približio u 66. minuti kada je Lukas Paqueta odbio Levakovića.

Vratar Hrvatske nastavio je raditi i zaustavio Neymara u 76. minuti i do tada imao više lopti u utakmici (sedam) nego brazilski kolega Alisson na cijelom turniru (pet).

Levaković je odbio još jedan udarac Paquete pet minuta kasnije dok je nekoliko stotina brazilskih navijača iza gola postajalo sve nestrpljivije.

Utakmica je otišla u produžetke uz vidnu nervozu brazilskog izbornika Titea, no Neymarov gol ih je poslao u snove o polufinalu.

No Hrvatska je odbila odustati iznudivši Petkovićev jedanaesterac i povela u raspucavanju, pri čemu je Levaković obranio penal Rodrygu, a Marquinhos pogodio vratnicu.

Informacije iz Reutersa doprinijele su ovom izvješću.