January 31, 2023

ISLAMABAD: Prvi nositelj Aqil Khan i drugi nositelj Mohammed Shoaib borit će se za najbolje rangirano muško pojedinačno finale 35. teniskog turnira Fed Cupa ovdje u S.Dilawar Abbas PTF Tennis Complex u petak.

U prvom polufinalu, Aqil Khan je bio u dobroj formi, ali se suočio sa snažnim otporom Muzammila Murtaze. U ovom meču Akil i Muzammil odigrali su kvalitetnu tenisku loptu te su viđeni izvrsni forehand i backhand udarci.

U prvom setu, Al Muzammilovi udarci kopnom bili su savršeni u svom ritmu i bio je besprijekoran s mreže, a Aqil Khan je izletio i osvojio prvi set 6-4.

U drugom setu Aqil Khan se snažno vratio, ubrzao i izjednačio na 1-1. U posljednjem setu, Aqil Khan je zadržao isti pritisak i dobio set i meč sa 6-3 porazivši drugi meč Al Muzammila i plasiravši se u finale muškog singla. Meč je trajao 2 sata i 16 minuta.

U drugom polufinalu 21-godišnji Mohamed Shoaib nadigrao je šestog nositelja Mudasira Mortazu odigravši izvrstan teniski meč u nizu pobjedivši 6-4, 6-2.

Najbolji susret dana odigrali su Sami Zeb Khan i Matt Talha Khan u juniorskoj kategoriji do 18 godina. Treći nositelj Sami Zeb teško se borio da dobije svoj meč protiv talentiranog mladića Talhe iz Islamabada. U prvom setu, Talha je poveo s 5-1 lomeći četvrti i šesti gem Samija Zeba.

Tu je Sami Zeb promijenio ritam meča i smanjio prednost Talhe u pobjedi prekidom devete izmjene, a zadržavanjem desete igre rezultat je došao na 5-5 u svim gemovima. Set je odlučen u breaku, gdje su obojica igrača prikazali odličan tenis, a Sami Zeb je uzeo tiebreaker rezultatom 14-12.

Drugi set je opet obilježen na isti način i oba igrača su pokazala visoku razinu tenisa što je išlo u korist Talhe Khana i meč je bio izjednačen na 1-1. Sami Zeb je u posljednjem setu ponovno promijenio ritam i strategiju plana meča, uspio slomiti osmu gemu Talha Khana i poveo s 5-3, a isti pritisak zadržao je iu devetoj igri izvrsnim centaršutom. Meč je dobio i riješio rezultatom 6-3 te se plasirao u finale. Meč je trajao 2 sata i 30 minuta.

U drugom polufinalu, prvi nositelj Bilal Asim žestoko se borio za pobjedu protiv petog nositelja Ahmeda Naela Qureshija. Oba igrača su pokazala visoku razinu i sjajnu tenisku loptu. Prvi put kada je rezultat u setovima dosegao 5-5 mečeva, Bilal je uspio napraviti break u jedanaestoj igri od Qureshija i poveo 6-5 te osvojio prvi set pri rezultatu 7-5 držeći servis.

U drugom setu, Qureshi je promijenio tempo i zaigrao agresivno da bi dobio set s ugodnih 6-1, izjednačivši meč na 1-1 cijeli set. U posljednjem setu obojica su igrala odličan tenis, ali je Bilal Asim prelomio drugi i četvrti gem Qureshija, povevši 5-2, te završio meč držeći deveti gem pri rezultatu 6-3 i plasirao se u finalni set. . Juniorsko finale do 18 godina.

U muškom singlu (polufinale) Aqil Khan je pobijedio Muzammila Murtazu 4-6, 6-4, 6-3. Mohamed Shuaib je pobijedio Mudassira Mortadu sa 6-4, 6-2.

U ženskoj pojedinačnoj konkurenciji (polufinale) Sarah Mahboub je pobijedila Amnu Qayyum sa 6-0, 6-0. Nour Malik protiv Aishe Jawad (u tijeku).

U polufinalu muških parova Muzammil Murtaza, Mudasir Murtaza pobijedili su Muhammada Shuaiba, Barakat Allaha 1-6, 6-3, 10-2. Hira Ashiq i Yusuf Khalil pobijedili su Matalha Khana i Hudhaifa Khana sa 6-4, 6-1.

U kategoriji juniora do 18 godina pojedinačno (polufinale glavnog ždrijeba), Bilal Asim je pobijedio Ahmeda Naela Qureshija 7-5 1-6, 6-3: Sami Zaib Khan je pobijedio Muhammada Talha Khana 7-6 (14), 6-7 (5) , 6-3.

U kategoriji dječaka i djevojčica do 12 godina pojedinačno (polufinale) Abd al-Rahman je pobijedio Muhammada Shakiba 4-1, 4-2: Hazek Arigo je pobijedio Hejru Suhail 4-1, 4-1.

Tariq Mahmood Murtaza, predsjednik Uprave za razvoj Rawalpindija i predsjednik Teniskog saveza Islamabada proslavit će ovu priliku u finalu muškog singla i podijeliti nagrade pobjednicima i drugoplasiranima.